Drapanie w gardle – czego może być objawem?

0
3260
Drapanie w gardle u dziecka
Bez względu na to, czy występuje z innymi objawami, czy samotnie – drapanie w gardle jest jednoznacznym symptomem świadczącym o infekcji górnych dróg oddechowych. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Drapanie w gardle to objaw, który na początku bywa przez nas bagatelizowany. Dopiero po pewnym czasie, kiedy nasili się, zdecydowanie bardziej zwraca naszą uwagę. W tym momencie jednak możemy mieć pewność, że choroba, której jest symptomem, rozwinęła się do tego stopnia, że koniecznie będzie zastosowanie domowych metod leczenia, lub nawet skontaktowanie się z lekarzem. Nie mniej, jednak warto poznać przyczynę drapania w gardle, ponieważ dolegliwość może być uporczywa.

Przyczyny drapania w gardle

Bez względu na to, czy występuje z innymi objawami, czy samotnie – drapanie w gardle jest jednoznacznym symptomem świadczącym o infekcji górnych dróg oddechowych. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że za przyczynę takiego stanu rzeczy najczęściej odpowiadają wirusy, co oznacza, że antybiotykoterapia nie będzie skuteczna.

Wśród dodatkowych objawów infekcji wyróżnić można chrypkę, katar, kaszel czy nawet stan podgorączkowy. Szczególnie istotna jest ostatnia dolegliwość, ponieważ bezpośrednio świadczy o niegroźnym stanie zapalnym toczącym się w organizmie.

Co ważne, nie każda infekcja górnych dróg oddechowych wymaga zaawansowanego leczenia. Co więcej, znaczna większość przypadłości tego typu ustępuje samoistnie po kilku dniach, a leczenie sprowadza się do łagodzenia objawów. Ponadto dolegliwości ze strony górnego układu oddechowego mogą być spowodowane również niewłaściwymi warunkami panującymi w pomieszczeniu. W szczególności mamy tutaj na myśli źle nawilżone pomieszczenia, w których nie tylko ciężej się oddycha, ale również chętniej rozwijają się bakterie.

Może jednak zdarzyć się tak, że sytuacja jest znacznie poważniejsza. Wtedy zazwyczaj mamy do czynienia z zapaleniem gardła lub krtani. W obu przypadkach niezbędny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem, który rozpocznie odpowiednią kurację. Podstawą leczenia obu dolegliwości jest właściwe rozpoznanie. Odróżnić je możemy w bardzo prosty sposób, ponieważ zapalenie gardła nigdy nie powoduje „utraty” głosu. Następnie należy zaufać lekarzowi i stosować się do wszystkich zaleceń.

W skrajnych przypadkach chorego dopada angina, czyli bakteryjne zapalenie migdałków podniebiennych. To choroba bardzo poważna, której zaniechanie może doprowadzić do wystąpienia groźnych dla zdrowia powikłań. Rozwój choroby następuje niezwykle szybko. Często chory rano nie odczuwa żadnych dolegliwości, a już wieczorem zmaga się z bardzo wysoką gorączką, kaszlem i katarem. Leczenie anginy zazwyczaj odbywa się za pomocą antybiotyku zaleconego przez lekarza, dlatego przyjmuj wszystkie preparaty zgodnie z nakazem specjalisty.

Domowe sposoby na drapanie w gardle

Jak już wspomnieliśmy, infekcja górnych dróg oddechowych nie zawsze wymaga kontaktu z lekarzem, dlatego w pierwszej kolejności warto spróbować kilku domowych sposobów. Jednym z nich jest herbata z dodatkiem soku z cytryny, miodu lub imbiru. Składniki te mają właściwości rozgrzewające, co jest istotne, zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z gorączką lub stanem podgorączkowym.

Bardzo dobrze sprawdzić się może również syrop z cebuli. Specyfik znany już przez nasze babcie poprawia zdrowie już od wielu lat. Zarówno smak, jak i zapach syropu tego typu nie wzbudza zaufania, jednak w wielu przypadkach pokazał swoją zbawienną moc. Ostatnim sposobem, który omówimy, jest mleko z miodem i cytryną. Zdecydowanie lepsza w smaku mieszanka zadba o prawidłowe nawilżenie gardła, czy zmniejszy kaszel. Środek tego typu warto stosować również, kiedy nie dręczy nas żadna dolegliwość, ponieważ doskonale sprawdza się jako środek zapobiegawczy.

Drapanie w gardle – leczenie

Metoda leczenia dolegliwości zależy głównie od przyczyny jej wystąpienia. Jeżeli mamy do czynienia z niegroźną infekcją wirusową, należy spróbować domowych metod. W znacznej liczbie przypadków mogą one złagodzić występujące objawy, a nawet zwalczyć je. Jeśli preparaty przygotowywane w domu nie przynoszą rezultatu, warto skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą, który zaleci odpowiednie środki medyczne. Mogą to być zarówno medykamenty złożone zawierające składniki działające na większą liczbę dolegliwości, jak i leki niwelujące tylko jeden objaw.

Bez względu na zastosowane rozwiązanie, nie można zapomnieć o prawidłowej suplementacji. Przykładem suplementu, który można przyjmować w trakcie choroby jest Tantum Natura. Wszelkie informacje na temat preparatu znajdziesz pod adresem tantumnatura.pl.

Poważniejsze przypadki zachorowań zawsze wymagają kontaktu z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą. Konieczne jest rozpoczęcie terapii antybiotykowej i regularne monitorowanie efektów leczenia. Drapanie w gardle może być objawem zarówno groźnej dla zdrowia choroby, jak i niegroźnej infekcji górnego odcinka układu oddechowego. Uważane jest za zwiastun różnego typu problemów zdrowotnych, dlatego bagatelizowanie go może zakończyć się nawet poważnymi powikłaniami.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!


Materiał partnera zewnętrznego