Jak mądrze wybrać dietetyka/ doradcę żywieniowego?

0
1635
dobry dietetyk
Jeśli mamy jakiekolwiek pytania do naszego dietetyka, nie bójmy się ich zadawać | fot.: Fotolia

Jeżeli nie możemy schudnąć, zaczynamy ćwiczyć, ale z pewnością przydałby się specjalista, który odpowiednio zmieni nasz sposób żywienia, tak abyśmy mogli stracić nadmierne kilogramy. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u dobrego dietetyka. Obecnie na rynku istnieje wiele firm dietetycznych. Są to zarówno indywidualni dietetycy, jak również specjalistyczne poradnie. Jak mądrze wybrać swojego dietetyka, tak aby spełnił nasze oczekiwania? 

Czego unikać

Przeciętny dietetyk na ogół umawia się z nami na wizytę, podczas której przeprowadzony zostaje wywiad żywieniowy. Następnie bez żadnych wyjaśnień dostajemy gotową dietę i zostajemy zaproszeni na wizytę kontrolną po miesiącu. Pewnie dla większości osób taki scenariusz brzmi znajomo. Zwykle po wspomnianym miesiącu nie widzimy żadnych efektów i zastanawiamy się co jest nie tak.
W przeciągu kilku ostatnich lat powstał pewien schemat porad dietetycznych. Jest on przestawiany na studiach z dietetyki, albo na kursach o takiej samej tematyce. Standardowa porada dietetyczna skalda się z tak zwanego wywiadu żywieniowego, przeprowadzenia podstawowych pomiarów i przygotowania specjalnej diety i konkretnych zaleceń. Najczęściej dietetyk ma tylu pacjentów, że nie jest w stanie poświęcić odpowiedniej ilości czasu konkretnej osobie. Dlatego też zadaje wyłącznie najważniejsze pytania, pomijając bardzo ważne szczegóły. Ponadto chce otrzymać tylko podstawowe wyniki badań. Następnym krokiem jest wyciągnięcie gotowej diety z szuflady, bądź wydrukowanie jej z komputera, albo po paru dniach wysyła nam jadłospis na maila. Częstym procederem wśród dietetyków jest również nie szukanie przyczyny problemu, a tym samym dodatkowych kilogramów. Poza tym pacjent na ogół nie jest kierowany na dodatkowe badania. Taki dietetyk oczekuje od swojego podopiecznego, że wykona wszystkie zmiany na raz i daje żadnej możliwości na jakiekolwiek błędy. Dlatego też pacjent albo w ogóle nie osiąga efektów diety, albo są one krótkotrwałe.

Jak powinna wyglądać wizyta u dietetyka?

Po pierwsze należy zdawać sobie sprawę, że współpraca z dietetykiem powinna opierać się przede wszystkim na indywidualnym podejściu do pacjenta.

Prawidłowa współpraca z dietetykiem powinna rozpocząć się od dokładnego wywiadu żywieniowego, pomiarów ciała i jego składu, przeanalizowania szczegółowych wyników badań i dokumentacji medycznej pacjenta, a także ewentualnego skierowania na wizytę u specjalisty, lub na dodatkowe badania.

Kolejnym krokiem powinno być wyznaczenie jasnego celu i zmniejszanie celów na drodze do jego osiągnięcia. Pacjent musi dostać indywidualne zalecenia i właściwie dobraną dietę.

Właściwa opieka dietetyczna nie może opierać się tylko na jednej, lub na dwóch wizytach, ale ciągłym monitorowaniu postępów pacjenta, powiększaniu wiedzy żywieniowej i zmianie nawyków. Efekty muszą być sprawdzane przy pomocy analizy składu ciała, a także wyników badań. Ciągły kontakt z dietetykiem pomaga w dostosowaniu diety do pacjenta, w zależności od jego preferencji, a także etapów leczenia.

Jak mądrze wybrać dietetyka: 

  • należy sprawdzić jego wykształcenie,
  • musimy wiedzieć jakie ma doświadczenie,
  • warto zapoznać się z opiniami na jego temat,
  • należy sprawdzić, czy wybrany dietetyk opiera się na najnowszej wiedzy specjalistycznej,
  • musimy także zastanowić się czy firma kontaktu z dietetykiem będzie nam odpowiadać.

Wizyta u dietetyka powinna mieć swój określony przebieg. Dobry specjalista przeprowadzi z nami dokładny wywiad i przeanalizuje wszystkie badania. Dopiero na tej podstawie ułoży naszą dietę. Tylko dobrze ułożona i dokładnie przestrzegana dieta może przynieść oczekiwany efekt.


CKO