Braki w uzębieniu – jak je uzupełnić?

0
2727
Kobieta u dentysty
Zawsze należy starać się uzupełnić braki w uzębieniu i to nie tylko ze względów estetycznych. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Próchnica, wypadek, choroby – przyczyn powstawania braków w uzębieniu może być wiele. Jak uzupełnić braki w uzębieniu, by móc na powrót cieszyć się kompletnym i pełnym uśmiechem?

Nowoczesne metody protetyczne i implantoprotetyczne

Obecne możliwość gabinetów dentystycznych dają bardzo wiele opcji na uzupełnianie braków w uzębieniu. Można zdecydować się na:

  • koronę lub most protetyczny na własnych zębach,
  • koronę lub most protetyczny na implantach,
  • częściowa lub całkowita proteza oparta na implantach.

Wszystkie trzy metody są metodami stałymi (brak w uzębieniu zostaje uzupełniony na stałe). Proteza może również być ruchoma (wyjmowana), choć to rozwiązanie jest najmniej komfortowe dla pacjenta.

Pomiędzy poszczególnymi metodami występują dodatkowe różnice, związane z tym, jakich materiałów do wykonania korony użyje dentysta bądź w jaki sposób zostanie zamontowana proteza.

Prostszą i tańszą metodą jest most, który opiera się o dwa sąsiadujące zęby i wypełnia koroną. Metoda ta może wymagać oszlifowania sąsiednich zębów. Korona może być pełnoceramiczna lub posiadać podbudowę z różnych metali.

Bardziej kosztowną metodą jest oparcie korony na implancie bądź zastosowanie mostu protetycznego na implantach. Wymaga ona ingerencji w żywą tkankę, ale nie ma konieczności szlifowania zdrowych zębów.

Jak uzupełnić braki w uzębieniu? Wybór odpowiedniej metody

Jedyną osobą uprawnioną do podjęcia decyzji o tym, jaką metoda można zastosować jest lekarz stomatolog. Tylko on jest w stanie obiektywnie ocenić stan zębów i dobrać najbardziej efektywną metodę protetyki. Wybór metody jest uzależniony od:

  • ilości ubytków (pojedynczy ubytek można uzupełnić jednym implantem. Przy większej ilości ubytków stosuje się implanty 1:1 lub tworzy mostki protetyczne, umożliwiające umieszczenie kilku koron na mniejszej ilości implantów – np. 3 koron na 2 implantach,
  • warunków jamy ustnej (umiejscowienia braków w uzębieniu, tego czy jest możliwość zastosowania konkretnej metody czy nie ma takiej możliwości),
  • zasobności portfela (poszczególne metody mocno różnią się między sobą ceną zabiegów),
  • używanego systemu implantologicznego,
  • oczekiwań pacjenta w zakresie wygody (protezy stałe bądź ruchome).

To, jaką metodę wybrać ustala pacjent wraz z lekarzem podczas wstępnej wizyty. Ważne, by przed podjęciem decyzji mieć jasność zarówno co do tego, jak wygląda dana procedura oraz tego, jakie są jej konsekwencje dla stanu zębów i zdrowia. Zawsze jednak należy starać się uzupełnić braki w uzębieniu i to nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim dlatego, że brak zęba prowadzi do zaniku kości, co może pociągnąć za sobą kolejne braki w uzębieniu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie stomatologiaswiatkowska.pl


Materiał partnera zewnętrznego