Alergiku – wyjdź z domu, ciesz się słońcem!

0
7026
Pszczółka na kwiatku
Pozytywnego wpływu przebywania na świeżym powietrzu nie trzeba chyba udowadniać. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Objawy alergii, nawet te niegroźne dla życia, mogą bardzo to życie utrudnić. Wie o tym coraz szersza grupa społeczeństwa, która zmaga się z takimi uciążliwościami jak kichanie, katar, łzawienie oczu, zapalenie spojówek, swędzenie skóry, suchy kaszel. Część osób zamyka się na ten czas w domu, zamiast cieszyć się słońcem, wiatrem i zieloną trawą. Tracą więc podwójnie – ani nie korzystają z uroków wiosny czy lata, ani nie odczuwają wielkiej ulgi, bo pyłki są wszędzie i w każdym miejscu mogą negatywnie oddziaływać na organizm.

Aktywność na świeżym powietrzu

Pozytywnego wpływu przebywania na świeżym powietrzu nie trzeba chyba udowadniać. Wystarczy w wolny dzień wybrać się na piknik czy spacer po lesie, by zauważyć, że dzieciom będzie dopisywał apetyt, a dorośli prześpią bez problemów całą noc. Osoby, które czynnie spędzają czas na zewnątrz, niezależnie od wieku, rzadziej skarżą się na stres, a częściej cieszą integracją rodzinną czy sąsiedzką. Przebywanie na podwórku to dla dzieci najlepsza forma ćwiczeń fizycznych, a dla dorosłych prosta droga to zrzucenia nadprogramowych kilogramów. To także hartowanie, czyli rzadsze przeziębienia podczas jesieni i zimy, kiedy zamiast pyłków w powietrzu latają wirusy i bakterie. Poza tym każda godzina spędzona wśród zieleni jest bezcenna dla psychiki. Chorzy cierpiący na alergię, którzy z powodu dokuczliwego kataru czy kaszlu i łzawienia oczu chowają się w domu, nie mają też okazji do skorzystania z życiodajnych promieni słonecznych, które są naturalnym motywatorem do powstania w organizmie witaminy D. Ukrywanie się w domu może więc po latach dać skutki w postaci osłabionych kości czy depresji.

Wolność pomimo alergii

Jednak alergicy nie bardzo wiedzą, jak połączyć przebywanie na świeżym powietrzu ze swoją uciążliwą alergią, dlatego przede wszystkim odgradzają się od alergenów, używają chusteczek do nosa i kropli, kropli do oczu, szczelnie zamykają okna, po powrocie ze spaceru, na który i tak wychodzą tylko po intensywnym deszczu, piorą ubrania oraz dokładnie myją swoje ciało. Nie są to sposoby, które gwarantują stuprocentowy sukces, do tego bywają dosyć uciążliwe, bo jak odmówić dziecku wycieczki rowerowej w upalny letni dzień, albo gry w nogę w ciepły, wiosenny weekend? Są też osoby, które już lata temu próbowały sięgać po leki antyalergiczne, ale ich przyjmowanie wiązało z obniżoną reakcją, sennością i opóźnionym działaniem.

Ciągły rozwój medycyny i wciąż prowadzone w firmach farmaceutycznych badania naukowe pozwoliły na opracowanie tabletek Claritine http://www.claritine.pl/pl/produkty/claritine-allergy/ Tak jak i inne leki przeciwalergiczne, tak i tabletki Claritine mają za zadanie hamować wydzielanie histaminy, która przyczynia się do powstawania nieżytu nosa czy zmian skórnych. Jednak leki działają w różny sposób, dlatego podobne miewają opóźnione działanie, czy powodują senność. Tymczasem w skład Claritine wchodzi loratadyna, lek antyhistaminowy II generacji. Loratadyna szybko się wchłania do przewodu pokarmowego, dlatego zaczyna działać już po 1 do 1,5 godziny, a zmniejsza objawy alergii nawet do 24 godzin. Bezpieczeństwo leku pozwala na stosowanie go u dzieci, które ukończyły 2 rok życia.

Pylenie – nie daj się zaskoczyć

Chociaż lek antyhistaminowy dostępny jest bez recepty i w każdej aptece, warto go mieć nawet w zapasie. Jednak nie każde wyjście na spacer czy wyjazd na łono natury musi skutkować objawami alergii. Te zależne są często od pogody, od stężenia pyłków, grzybów i pleśni, od miejsca, w którym alergik mieszka i do którego się wybiera. Dlatego dla osoby chorej ważne jest sprawdzane i prognozy pogody, i prognoz dotyczących pylenia traw, kwiatów i drzew. Producent tabletek Claritine opracował i za darmo udostępnia aplikację, która automatycznie powiadamia jej użytkownika, że zwiększa się lub zmniejsza intensywność pylenia na danym obszarze. To pozwala zaplanować czas na świeżym powietrzu oraz zmotywować do zabrania ze sobą odpowiednich leków, które łagodzą działanie alergenów.


Materiał partnera zewnętrznego