Przegrzewanie się laptopa. O czym może to świadczyć?

0
1837
przegrzewanie laptopa
Komputery składają się z wielu podzespołów, a niektóre z nich wytwarzają duże ilości ciepła | fot.: Fotolia

Objawy przegrzewania się laptopów i komputerów stacjonarnych są zwykle podobne. Sam fakt, że obudowa danego laptopa jest ciepła nie koniecznie musi oznaczać nieprawidłowości w jego pracy, jednak nadmierna temperatura jego podzespołów może mieć zgubne skutki dla żywotności całego sprzętu. Jakie są więc objawy przegrzewania się laptopa i jakie środki zaradcze może podjąć jego właściciel? Garść istotnych informacji poniżej w kontynuacji niniejszego artykułu!

Szczypta istotnej wiedzy

Komputery składają się z wielu podzespołów, a niektóre z nich wytwarzają duże ilości ciepła. Zanim jednak stwierdzi się, że laptop się przegrzewa, należy zapoznać się z parametrami jego pracy określanymi jako prawidłowe. Warto też wiedzieć, że większość podzespołów mogących wytwarzać ciepło ma wbudowany w sobie czujnik temperatury pozwalający na reakcję automatyczną (ze strony sprzętu) i działania podejmowane przez użytkownika (np. naprawa).

Najważniejszym elementem i sercem każdego komputera jest mikrochip zwany procesorem (CPU). Skupia on na małej powierzchni miliardy tranzystorów, przez które przepływa prąd elektryczny. Ciepło skupione na powierzchni mniejszej niż paznokieć małego palca musi być odprowadzane, by procesor nie uległ przegrzaniu albo nawet spaleniu. Nadmiar energii cieplnej odprowadzany jest poprzez radiator, którego wydajność zwykle zwiększana jest wiatraczkiem chłodzącym. Drugim silnie rozgrzewającym się elementem laptopa jest karta graficzna. W lepszych laptopach posiada ona swój własny i odrębny system chłodzenia. Pozostałe elementy laptopa również wytwarzają ciepło, lecz zwykle nie wymagają one dodatkowego jego odprowadzenia. Wyjątkiem narażonym na nadmierną temperaturę może być tu jedynie dysk twardy (HDD).

Objawy przegrzania laptopa

Zwykle efekty nadmiernej temperatury danego podzespołu nie rzucają się w oczy natychmiastowo. Pierwszym objawem może tu być praca wiatraczków na stałej, maksymalnej wydajności. Jeśli laptop wydaje z siebie ciągły szum, może to oznaczać, że cały czas próbuje się chłodzić. W grach komputerowych zwykle w takich przypadkach spada płynność animacji (często chwilowo i cyklicznie), a podczas korzystania z pozostałych aplikacji można zauważyć spowolniony czas reakcji systemu na wydawane polecenia. W skrajnych przypadkach może pojawić się efekt tak zwanego zawieszania się komputera lub niebieski ekran będący awaryjnym zatrzymaniem jego pracy w celu ochrony sprzętu przed zniszczeniem fizycznym.

O czym może świadczyć przegrzanie laptopa?

Najczęściej okazuje się, że w układzie chłodzenia zgromadził się kurz uniemożliwiający prawidłowy przepływ powietrza i tym samym blokujący odprowadzanie ciepła. Czasami też, w połączeniu z piskami, terkotem i hałasem wiatraczka, może oznaczać, że ruchome elementy układu chłodzenia są bliskie dokonania swojego żywota.

Warto w takich przypadkach posłużyć się aplikacjami diagnostycznymi typu SpeedFan, czy AIDA, które w szybki sposób potrafią odczytać temperaturę kluczowych podzespołów. Należy jednak pamiętać, że niektóre wyższej klasy laptopy typu np. GamingClass (np. MSI LeopardPro GP70 2PF) mają zainstalowane procesory wysokonapięciowe zbliżone wydajnością do procesorów instalowanych w komputerach stacjonarnych. Ich temperatura pracy może sięgać nawet 94 stopni Celsjusza, co jest górną granicą prawidłowej wartości. Dlatego każdy użytkownik, przed podjęciem wszelkich napraw powinien sprawdzić, jakie prawidłowe temperatury są określone dla jego sprzętu.

Jak przeciwdziałać nadmiernej temperaturze laptopa?

Naprawy są dość łatwe do wykonania i też niezbyt kosztowne. Większość powinna zamknąć się w kwocie stu złotych. Najczęściej w tego typu przypadkach pomaga odkręcenie obudowy i oczyszczenie sprężonym powietrzem układu chłodzenia. Czasami też trzeba wymienić wiatraczek, co może być nieco droższe i problematyczne w szczególności, gdy dany element nie jest już produkowany. Przy okazji warto też wymienić pastę termo-przewodzącą. Jest to żel umieszczony między procesorem a radiatorem, a jego wyschnięcie może obniżyć wydajność chłodzenia. Jeśli te elementy nie pomogły, należy doszukiwać się problemu głębiej, jednak jest to temat na oddzielny artykuł.

Czy warto dbać o chłodzenie laptopa? Zdecydowanie tak! Zabiegi czyszczenia i wymiany pasty termo-przewodzącej gwarantują przedłużenie żywotności danego sprzętu i być może nawet są w stanie przywrócić jego dawną wydajność i moc obliczeniową.


AKR