Jakie gryzaki będą najbardziej odpowiednie dla szczeniąt?

0
21192
Gryzak i szczeniak
Dla szczeniaków naturalnym sposobem poznawania świata jest branie rzeczy do pyska. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Dla szczeniaków naturalnym sposobem poznawania świata jest branie rzeczy do pyska. Gryzą wszystko, co się napatoczy – ubrania, meble, buty, a nawet kable. To naturalny i niezbędny etap w życiu każdego psa. Dlatego, zamiast złościć się na pupila, który pogryzł nasze ulubione kapcie, lepiej jest zapewnić mu dostęp do gryzaków. Dzięki temu będzie mógł się prawidłowo rozwijać, a nasze rzeczy będą bezpieczniejsze. Na rynku znaleźć można bardzo wiele rodzajów gryzaków, dlatego w tym artykule podpowiemy, w jaki sposób wybrać właściwy dla naszego czworonoga.

Na co zwrócić uwagę wybierając gryzak dla psa

Dobierając gryzak dla naszego pupila, zwróćmy uwagę na kilka podstawowych kwestii. Twardość, wielkość i materiał, z którego wykonany jest przysmak, powinny być uzależnione od wieku i rozmiaru naszego psa. Gryzaki dla młodych szczeniaków muszą być miękkie – ze względu na to, że młody psiak ma jeszcze słabe zęby. W okresie pomiędzy dwunastym a czternastym tygodniem życia psom wypadają mleczaki i wyrastają zęby stałe. Psie dziąsła wtedy swędzą i bolą, a zwierzę usiłując złagodzić nieprzyjemne uczucie, chętnie obgryza przedmioty. To czas, gdy gryzaki będą potrzebne najbardziej. Na obolałe psie dziąsła najlepsze będą gryzaki naturalne i takie, których powierzchnia będzie je masować. W tym okresie poza gryzakami warto sięgnąć także po specjalne zabawki, które można lekko zmoczyć i schłodzić w lodówce – taki chłodny kompres przyniesie szczeniakowi potrzebną ulgę.

Szczeniak na zielonym tle
Starsze psy docenią nieco twardsze gryzaki, które dodatkowo pomogą oczyścić zęby z kamienia. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Starsze psy docenią nieco twardsze gryzaki, które dodatkowo pomogą oczyścić zęby z kamienia. Wybierając odpowiedni rozmiar smakołyku, koniecznie należy pamiętać, że przy gryzaku zbyt małym w stosunku do rozmiarów psiej szczęki, istnieje ryzyko zadławienia. Gryzak nie powinien być też zbyt duży, gdyż ważne jest, by pies mógł go komfortowo trzymać w pysku i nosić ze sobą.

Gryzaki sztuczne

Gryzaki z gumy lub materiału mogą służyć jako jedna z zabawek psa. Popularne są różnego rodzaju kule smakowe i zabawki kong, do których można schować drobne przysmaki. Dzięki nim pies dba o zęby, a zarazem świetnie się bawi. W przypadku sztucznych gryzaków kluczową sprawą jest ich jakość. Zabawki wykonane z taniej gumy mogą mieć nieprzyjemny zapach i smak, przez co pies nie będzie chciał brać ich do pyska. Za to chętnie położy łapy i zęby na aromatyzowanych gryzakach, które wykonane są z tworzywa sztucznego, ale przynajmniej smakowicie pachną.

Warto zainwestować w zabawki wysokiej klasy i wykonane z bezpiecznych materiałów. Pamiętajmy też, by wymieniać uszkodzone gryzaki, gdyż ukruszone kawałki mogą być szkodliwe dla psa. Sprawdźmy również, czy zabawka wraca do swojego pierwotnego kształtu po naciśnięciu. Jeżeli guma, z której jest wykonana, nie pracuje, gryzak jest prawdopodobnie zbyt twardy.

Gryzaki naturalne

Każdego psa prawdopodobnie najbardziej ucieszą gryzaki naturalne, czyli przysmaki takie jak: suszone ścięgna i uszy, kurze łapki, płuco wołowe czy kość szynkowa. Gryzaki naturalne powstają wyłącznie z surowców odzwierzęcych, które (gdyby nie posłużyły do stworzenie gryzaka) zostałyby poddane utylizacji.

Biały szczeniak na trawie
Każdego psa prawdopodobnie najbardziej ucieszą gryzaki naturalne. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Gryzaki naturalne to warta rozwagi alternatywa dla gumowych zabawek, ponieważ psy uwielbiają ich kuszący smak i aromat. Gryzaki doskonale masują psie dziąsła, pomagają usuwać kamień nazębny i dostarczają niezbędnych składników odżywczych. Organiczne gryzaki różnią się między sobą poziomem twardości i trwałością. Dla małych szczeniaków odpowiedniejsze będą miększe kąski, takie jak żwacz wołowy lub suszony filet z kurczaka. Warto też podrzucać im również bezpieczne, ale trudniejsze do przeżucia przysmaki, np. ścięgna lub płuco wołowe. Zajmą one psa na dłużej i, nie tracąc wyjątkowego smaku, dostarczą mu długotrwałej rozrywki. Zwierzak, powoli żując, wyciszy się i rozładuje emocje. Propozycją wartą rozważenia są mixy różnych gryzaków oferowane m.in. przez Petmex. Dzięki takim zestawom nasz pupil może skosztować różnorodnych przysmaków i znaleźć swój ulubiony.

Znalezienie odpowiedniego gryzaka to prosty sposób, by zatroszczyć się o zdrowie, szczęście i prawidłowy rozwój szczeniaka. Dzięki różnorodnej ofercie dostępnej na rynku, nie powinno to być problemem. By nasz kochany pupil szybko się nie znudził, warto zakupić kilka różnych gryzaków, które spełnią wszystkie jego potrzeby.


Materiał partnera zewnętrznego