Idealna karma dla kotów, czyli jaka?

0
9231
Kot w oknie
Skład karmy dla kotów, a konkretnie zawarte w nich witaminy powinny być jednym czynników wpływających na decyzję zakupową. | fot. : materiał partnera zewnętrznego.

Wybór karmy dla kota nie jest łatwym zadaniem. Powinna ona zawierać składniki dopasowane do wieku zwierzęcia, jak również takie, które pomogą mu wyeliminować wszelkie problemy zdrowotne. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru karmy dla kota?

Witaminy dla kota – zadbaj o swojego pupila!

Futerko twojego kota jest szorstkie i matowe, a kiedy go głaszczesz, bardzo intensywnie wypada mu sierść. Kot ma problemy z oddawaniem moczu, zdarza mu się załatwiać poza kuwetą. Twój pupil zaczyna coraz szybciej chudnąć. Obawiasz się, że jest chory. Jednak nie warto wpadać w panikę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że kotu brakuje po prostu witamin. Pierwsza przypadłość to oznaka niedoboru witamin: A, H i B5. Następne mogą być spowodowane zbyt małą ilością witaminy B6, a także B3.

To jeszcze nie wszystkie witaminy dla kota, jakie potrzebne są naszym małym ulubieńcom. Podobnie, jak w przypadku ludzi, ich odporność budowana jest między innymi na witaminie C i D. Ich również nie może zabraknąć w diecie kota, zwłaszcza że witamina D wpływa na gospodarkę wapniowo-fosforową.

Z tego względu skład karmy dla kotów, a konkretnie zawarte w nich witaminy powinny być jednym czynników wpływających na decyzję zakupową.

Karma dla kociąt, bo liczy się troska o najmniejszych

Małe kotki podobnie, jak dorosłe koty potrzebują odpowiedniej, dopasowanej do ich potrzeb karmy. Co powinna zawierać w swoim składzie i czym różni się od pokarmu dla starszych kotów? Karma dla kociąt zawiera zdecydowanie więcej tłuszczów zwierzęcych niż pokarm dla dorosłych kotów. Jest tak, gdyż potrzebują one więcej energii do rozwoju, a uzyskują ją właśnie z tłuszczy zwierzęcych.

Podobne zadanie ma także zawarte w karmach dla kociąt (zarówno suchych, jak i mokrych) białko, a dokładnie obecne w nim aminokwasy. W rozwoju małych kociąt ogromną rolę odgrywają oprócz tego fosfor, wapń oraz kwasy tłuszczowe: omega-6 i omega-3.

Jeżeli planujesz zakup karmy dla swojego kilkutygodniowego, małego kotka, to pod uwagę weź jego potrzeby. Musi on otrzymać pokarm, który sprawi, że maluch będzie miał energię i chęć do zabawy przez cały dzień. A przede wszystkim otrzyma składniki, które pozwolą mu wyrosnąć na dostojnego kocura, lub piękną kotkę.

Karma dla kotów sterylizowanych

Zabieg sterylizacji przynosi dla kota szereg korzyści, ale wiąże się również z tym, że zwierzę to musi być karmione odpowiednia karmą. Co powinno znaleźć się w misce kota po sterylizacji?

Przede wszystkim karma dla kotów sterylizowanych powinna być pokarmem, który nie doprowadzi zwierzęcia do otyłości. Zwierzęta po takim zabiegu są na nią narażone 3-4 razy bardziej. Jest tak, ponieważ koty te mają zdecydowanie mniejsze zapotrzebowanie energetyczne. Z tego powodu karma musi mieć niską zawartość tłuszczu i obniżoną kaloryczność. Wsparciem będzie ponadto karma dla kota zawierająca L-karnitynę, ponieważ wspomaga ona spalanie tłuszczu.

Warto również wiedzieć, że u kotów, które zostały poddane zabiegowi sterylizacji, następuje nagły spadek poziomu hormonu estrogenu, a to przekłada się na zwiększony apetyt. W takiej sytuacji należy uważać na to, aby nie przekarmić kota. A w konsekwencji doprowadzić do jego otyłości i problemów ze zdrowiem.


Materiał partnera zewnętrznego