Proste i tanie przelewy zagraniczne – dowiedz się, jakie to proste

0
1774
Kobieta przed komputerem
Wykonując przelew międzynarodowy, musimy zapłacić bankowi nie tylko za samo wykonanie transakcji, ale również za wymianę waluty. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wykonując przelew międzynarodowy, musimy zapłacić bankowi nie tylko za samo wykonanie transakcji, ale również za wymianę waluty. Jako że kursy walut w bankach są obciążone wysoką marżą, całościowy koszt takiego przelewu może znacznie uszczuplić nasz budżet. Jak zatem wysyłać pieniądze za granicę, nie narażając się na zbyt wysokie koszty?

SEPA czy SWIFT – jaki przelew wybrać?

Dla większości przelewów walutowych stosuje się przelew SWIFT. Umożliwia on przesyłanie środków w różnych obcych walutach do banków w ponad 200 krajach na całym świecie. Za transakcję SWIFT zapłacimy średnio ok. 30-80 zł – opłata może być stała lub stanowić określony procent kwoty, na jaką opiewa przelew. Jeśli chodzi o czas realizacji przelewu SWIFT, to do wyboru mamy wersję podstawową – Spot (ok. 3-5 dni) lub 2 wersje priorytetowe: Tomnext (następny dzień roboczy) i Overnight (tego samego dnia). Im szybciej ma być wykonany przelew, tym więcej zapłacimy. Podczas zlecania przelewu SWIFT musimy również określić, kto pokrywa koszty transakcji: odbiorca (opcja BEN), nadawca (opcja OUR) czy każda ze stron (opcja SHA). Do przelewów wyłącznie w euro jest natomiast dedykowany przelew SEPA. Umożliwia on przesłanie środków w euro z konta (lub na konto), które jest prowadzone w innej walucie, pod warunkiem, że znajduje się w banku na terenie Unii Europejskiej (a także Norwegii, Szwajcarii, Islandii lub Liechtensteinu). Przelew SEPA jest tańszy (ok. 5-10 zł, a niekiedy jest wliczony w koszt prowadzenia konta) oraz szybszy – ok. 1-2 dni robocze.  

Wymiana waluty po korzystnym kursie

Oprócz opłat za wykonanie przelewu zagranicznego, trzeba mieć na uwadze także kurs waluty. Ceny walut w bankach nie są atrakcyjne z punktu widzenia klienta, ponieważ w kurs wliczona jest marża, jaką bank nakłada za przewalutowanie. Dlatego – jeśli często rozliczamy się w obcych walutach – skutecznym rozwiązaniem, które pozwoli nam zaoszczędzić, jest konto walutowe. Dzięki temu możemy wykonywać przelewy od razu w wybranej walucie. Posiadając konto walutowe, możemy również wymieniać walutę w internetowych kantorach, w których kursy są znacznie korzystniejsze. Jednorazowa wymiana waluty w e-kantorze pozwoli nam zaoszczędzić kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych (w zależności od tego, jaką sumę wymieniamy), zaś w ciągu roku oszczędność może wynieść nawet kilka tysięcy, jeżeli wymieniamy walutę dosyć regularnie.

Jak wykonać przelew zagraniczny w e-kantorze?

Z usług niektórych kantorów internetowych mogą skorzystać również te osoby, które nie posiadają konta walutowego. Umożliwia to funkcja przelewów zagranicznych, dostępna np. na https://internetowykantor.pl/land/przelewy/. To swego rodzaju 2 w 1, ponieważ w ramach jednej transakcji wykonywany jest zarówno przelew na konto zagraniczne, jak i wymiana waluty. Chcąc wykonać przelew międzynarodowy za pośrednictwem e-kantoru, podajemy dane dotyczące odbiorcy oraz waluty, w jakiej ma być wysłany przelew. Następnie wysyłamy do internetowego kantoru środki ze swojego konta bankowego (w PLN). E-kantor wymienia je na wybraną obcą walutę i wysyła do wskazanego przez nas odbiorcy, na konto zagraniczne. Dzięki temu możemy zaoszczędzić mniej więcej tyle samo, ile oszczędzamy na wymianie walut online, ponieważ przewalutowanie na potrzeby przelewu zagranicznego odbywa się po korzystnym kursie kantoru internetowego.


Materiał partnera zewnętrznego