Szlakiem Orlich Gniazd, czyli pomysł na rowerowy weekend

0
1790
Ruiny zamku w Ogrodzieńcu służyły kilkakrotnie jako plenery filmowe, min. przy okazji produkcji „Rycerza”, „Janosika”, czy „Zemsty” | fot.: Fotolia

Szlak Orlich Gniazd, jest idealnym przykładem słuszności popularnego stwierdzenia powtarzanego w szkołach, że Kazimierz Wielki „zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną”. Przemierzenie trasy Szlakiem pozwala wyobrazić sobie skalę przedsięwzięcia naszego byłego władcy. 

Po 600 latach widać wyraźnie pomysł Kazimierza Wielkiego. W zagajnikach i na skałkach odnaleźć się można ruiny wielu baszt, a z niemal każdego zamku widać wyraźnie kolejny punkt orientacyjny. Odcinek trasy rozciąga się aż od Krakowa po Częstochowę. Oprócz jaśniejących w słońcu ruin zamków oraz baszt uwagę przykuwają też liczne figury skalne, które uległy fantazyjnym procesom korozyjnym. Ten obraz połączonej historii z przyrodą gwarantuje każdemu doskonałą zabawę i niezapomniane wrażenia. Jako że region zawsze stanowił istotny szlak handlowy, ludzie byli zmuszeni aby go chronić – a za miejsce swoich warowni wyznaczali trudno dostępne dla nas wzgórza, których skały stanowiły naturalną ochronę budowli.

Świetna trasa na wyprawę rowerową!

Przejażdżka po Szlaku Orlich Gniazd jest wielką przyjemnością ze względu na idealny stan dróg, możliwych do użytkowania. Rowerowe szlaki są bardzo dobrze oznakowane, wiodą przez często uczęszczane drogi asfaltowe oraz tak zwane „rowerostrady” poprowadzone przez pola, pagórki niczym piaszczyste drogi leśne. Rowerzyści mogą korzystać również z tras przeznaczonych dla pieszych. Należy jednak uważać bo te szlaki często są bardziej piaszczyste niż rowerowe co podwyższa ich trudność. Szlak Orlich Gniazd przez Jurę Krakowsko-Częstochowską rozpoczyna się w Częstochowie i prowadzi aż do Krakowa, w którym kończy się na Wawelu. Całą trasę można przebyć w około od dwóch do trzech dni.

Zamek w Bydlinie

Z dużego zamku w Bydlinie niestety nie zostało wiele. Masywne kamieniste mury podkreślają jego znaczącą funkcję obronną oraz pozwala nam „cofnąć się w czasie” i znaleźć się na miejscu ludzi średniowiecza. Podczas dalszej przejażdżki można natrafić na ogromne pola obsiane zbożem. Złocisty kolor wprawia ludzi w euforię i osłupienie. Kilkanaście kilometrów obsianych zbożem robi wielkie wrażenie, zwłaszcza na ludziach, dla których taki widok jest niecodzienny.

Zamek w Ogrodzieńcu czyli najsłynniejsza budowla

Przemieszczając się w jego kierunku już z oddali można zauważyć zamkowe, piękne mury wpasowujące się w najwyższe wzniesienie czyli Górę Zamkową. Jak na symbol tego regionu oraz całego Szlaku, obiekt ten wyróżnia się nad innymi zamkami dość dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną. Można zakupić tam lody, napoje oraz jedzenie, jak i zarówno sprawić sobie można pamiątkę. Zamek ten przykuwa uwagę najbardziej i jest najczęściej odwiedzany przez turystów.

Przemieszczenie się takim szlakiem stanowi świetną atrakcję i dla wielu nową, niedoświadczoną dotychczas  wspaniałą przygodę. Szlak ten nadaje się także na idealną przejażdżkę rodzinną i jest miejscem, które warto odwiedzić, zwłaszcza jeśli jest się miłośnikiem roweru i przyrody.


MNA