Z jakich materiałów produkuje się garnki?

0
5709
Garnek do kuchni
Najpopularniejszym materiałem używanym do produkcji garnków jest stal. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Żadna kuchnia nie może się obyć bez zestawu garnków. Jakiego rodzaju materiały są wykorzystywane do ich produkcji i jakie są zalety i wady każdego z nich?

Stal

Najpopularniejszym materiałem używanym do produkcji garnków jest stal. Tego typu produkty charakteryzują się dużą wytrzymałością i trwałością. Mogą być one wykonane ze stali nierdzewnej oznaczonej symbolem 18/10 albo stali węglowej. Pierwsze z nich nie chłoną obcych zapachów, nie zmieniają z czasem swojego naturalnego koloru i nie rysują się. Sprawdzą się zarówno podczas gotowania, pieczenia, smażenia, jak i duszenia.

Grupą produktów, o których warto tu wspomnieć są garnki ze stali chirurgicznej. Nie wchodzi ona w reakcje z żadnymi elementami pożywienia i nie jest podatna na przywieranie. Odpowiednia konstrukcja dna sprawia, że przygotowywane tu dania gotują się równomiernie i nie przywierają. Dno w garnkach ze stali chirurgicznej jest pokryte stalą nierdzewną, co zabezpiecza je przed korozją. Produkty te pozwalają również oszczędzać energię w czasie gotowania, jako że umożliwiają tworzenie tak zwanych piramidek – na jednym palniku ustawić można dwa, a nawet trzy garnki, przez które ciepło przechodzi w sposób swobodny, dzięki czemu wszystkie produkty gotują się równocześnie przy jednoczesnym zredukowanym zużyciu gazu. Nierzadko takie garnki posiadają również pokrywki z termoregulatorem umożliwiające kontrolę temperatury bez konieczności podnoszenia pokrywy i zakończenie procesu gotowania w stosownym momencie. W produkty te zaopatrzyć możemy się między innymi na stronie: http://www.philipiakmilano.pl/.

Wybierając stalowy garnek postawmy na taki, który ma grube, wielowarstwowe dno. Będzie się on rozgrzewał wolniej, lecz przez dłuższy czas utrzyma pożądaną temperaturę. Najlepiej zdecydować się na produkt posiadający od trzech do sześciu warstw.

Dokonując zakupu garnka wykonanego ze stali należy jedynie pamiętać, że nie nadaje się on do przechowywania potraw – po jakimś czasie nabierają one metalicznego zapachu.

Ceramika

Na rynku spotkać można także garnki ceramiczne, które charakteryzują się dużą delikatnością – z powodu dużej zawartości kliny, z łatwością mogą one ulec uszkodzeniu. Nie sprzyja im także wysoka temperatura przekraczająca 120 stopni Celsjusza. Dobrze sprawdzą się do gotowania na płytach indukcyjnych i zapiekania potraw w piekarniku. Ich główną zaletą jest fakt, że długo zachowują wysoką temperaturę – przechowywane przez nich jedzenie będzie ciepłe nawet przez godzinę.

Aluminium

Tego typu garnki występują w dwóch rodzajach – mogą być one lekkie, miękkie i posiadać cienkie ścianki lub ciężkie i wykonane z grubego aluminium zabezpieczonego powłoką teflonową albo tytanowo – ceramiczną. Pierwsze z nich nie należą do produktów najwyższej jakości – w czasie przygotowania w nich potraw, do jedzenia przedostają się szkodliwe dla zdrowia związki aluminium. Oprócz tego, szybko się niszczą, przygotowywane w nich posiłki z łatwością przypalają, a co więcej – garnków tych nie można stosować na płycie grzejnej. Wybierając drugi rodzaj garnków aluminiowych upewnijmy się jedynie czy posiadają one ebonitowe uchwyty, które nie przewodzą ciepła.

Żeliwo

Cechą charakterystyczną tego typu garnków jest duża wytrzymałość i utrzymywanie ciepła przez długi czas. Dzięki temu świetnie sprawdzą się do duszenia i gotowania na wolnym ogniu. Garnki żeliwne występują w kilku różnych wersjach – bez powłoki, z powłoką emaliowaną lub teflonową albo warstwą ceramiczną.

Miedź

Kupując garnki miedziane, warto sobie zdawać sprawę z faktu, że wymagają one specjalnego traktowania. Podczas gotowania w nich, używać można wyłącznie plastikowych i drewnianych łyżek, a do czyszczenia stosować wyłącznie sól oraz ocet. Idealnie przewodzą ciepło, przez długi czas utrzymują temperaturę i równomiernie się nagrzewają. Przeważnie są powlekane wysokiej jakości stalą lub cyną.

Emalia

Garnki emaliowane są tanie i lekkie, lecz jednocześnie łatwo ulegają uszkodzeniom i wgnieceniom, a przygotowywane w nich potrawy z łatwością się przypalają. Emalia bardzo szybko się wyciera i odpryskuje, co powoduje, że podczas gotowania do przetwarzanych produktów spożywczych przedostają się szkodliwe związki chemiczne. Oprócz tego, nie nadają się one do stosowania na płycie grzejnej. Przed ich zakupem warto się upewnić czy zostały poddane elektronicznemu procesowi produkcji zapobiegającemu korozji i odpryskiwaniu emalii.


Materiał partnera zewnętrznego