Wybór baterii kuchennej – na co zwrócić uwagę?

0
3519
Kran w kuchni
Oprócz kwestii estetycznych, niezwykle ważna jest funkcjonalność baterii kuchennej. | fot.: Fotolia

Wybór kranu do kuchni z pozoru wydaje się sprawą prostą. Wszak, parafrazując klasyka, kran jaki jest – każdy widzi. Sprawy jednak zaczynają się komplikować w momencie wyboru konkretnego modelu. Baterie naścienne czy sztorcowe, jedno- czy dwuuchwytowe, z ruchomą wylewką… Wariantów jest tu co niemiara. Jak wybrać kran do kuchni, żeby spełniał wszystkie oczekiwania?

Sposób montażu

Pierwszą kluczową kwestią przy wyborze kranu jest sposób jego podłączenia do instalacji. Jeśli mamy do czynienia z mieszkaniem ze starszymi przyłączami wodnymi – czyli rurami znajdującymi się w ścianach, często wybór sposobu mocowania nie pozostawia wyboru. Stosuje się wówczas baterie naścienne, które podłącza się bezpośrednio do rur z ciepłą i zimną wodą na wysokości 25-30 cm nad zlewozmywakiem. Ale baterie naścienne równie chętnie kupują miłośnicy dizajnu. Taki kran kuchenny nadaje wnętrzu specyficzny charakter pomieszczenia utrzymanego w stylistyce retro.

Drugą możliwością, spotykaną zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie, są baterie sztorcowe, czyli stojące. Montuje się je bezpośrednio nad zlewozmywakiem. Ich olbrzymią zaletą jest fakt, że tego typu krany są wręcz banalne w montażu, mają uniwersalny rozmiar (w przypadku kranów naściennych przed zakupem baterii trzeba wykonać dokładne pomiary). To najczęściej spotykane rozwiązania, dlatego ich wybór jest niemal nieograniczony, a wymiana modelu na inny nie nastręcza żadnych problemów.

Sposób użytkowania

Krany, które posiadają dwa kurki – do ciepłej i do zimnej wody to pierwszy rodzaj baterii kuchennych. Są wciąż dość popularne, lubią je sympatycy postarzanych pomieszczeń i miłośnicy klasyki. Niestety, taki rodzaj kranu nie jest zbyt oszczędny – zanim woda nabierze optymalnej temperatury, na przykład do umycia talerzy, trzeba jej wylać sporo. Dlatego takie rozwiązania są coraz częściej wypierane przez baterie kuchenne jednouchwytowe – praktyczne, bo można je obsługiwać jedną ręką, i przede wszystkim oszczędne, ponieważ o wiele szybciej, niż w przypadku dwuuchwytowej, dobieramy właściwą temperaturę i strumień wody do potrzeb.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest także termostat, który za pomocą dwóch pokręteł pozwala na ustalenie optymalnej temperatury i właściwego strumienia wody. To nie tylko oszczędne rozwiązanie, ale i bezpieczne, bo zapobiega poparzeniom np. osób starszych czy dzieci.

Swoistą nowością na rynku są także krany bezdotykowe działające na zasadzie fotokomórki. Z pewnością sprzyjają oszczędności wody – nie ma szans, aby lała się niepotrzebnie. Ten rodzaj kranu kuchennego ma jednak zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jedni twierdzą, że zbyt szybko odcina wodę przy zmywaniu i nadaje się jedynie do łazienki, inni w ogóle nie mają takiego dylematu. W tym przypadku warto samodzielnie wyrobić sobie opinię, popytać znajomych, obsługę sklepu czy przetestować dany model.

Wylewka

Ostatnią kwestią techniczną, na jaką warto zwrócić uwagę kupując kran do kuchni, jest wylewka. Możemy wybierać spośród klasycznych, nieruchomych, wysuwanych albo ruchomych. Jeśli chcemy bez problemu wypłukać naczynia przed włożeniem do zmywarki, wybierzmy kran do kuchni z ruchomą albo wysuwaną wylewką. Dodatkowym atutem w ruchomych wylewkach jest możliwość rozpraszania strumienia wody (jak w prysznicu).

Sprawdźmy także wysokość kranu – jeśli zlewozmywak jest płytki, woda spadająca na jego dno czy naczynia z dużej wysokości może powodować zachlapanie blatu. Jeśli jednak nie dostosujemy wysokości kranu do głębokości zlewozmywaka – możemy mieć trudności z napełnieniem na przykład dużego garnka. Optymalny kran do kuchni powinien mieć wylew centralnie nad komorą zlewozmywaka i wysokość umożliwiającą swobodne manewrowanie naczyniami.

Aby poszukać inspiracji i sprawdzić najnowsze trendy wystroju wnętrz warto rozejrzeć się w stacjonarnych punktach handlowych lub na dowolnej stronie internetowej sklepów z tego typu wyposażeniem. Duży wybór baterii kuchennych znajdziemy na przykład w ofercie IKEA. Pamiętajmy jednak, że oprócz kwestii estetycznych, niezwykle ważna jest funkcjonalność baterii kuchennej. Jeśli kuchnia ma należycie pełnić swoje funkcje kierujmy się względami praktycznymi i indywidualnymi potrzebami użytkowników.


OLI