Sposoby na piękną i funkcjonalną łazienkę

0
1354
Bella III
fot.: domtech24.com

To jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym mieszkaniu. Dobrze urządzone, może stać się również strefą relaksu. Wbrew pozorom, remont łazienki nie musi być drogi. Bardzo często jest pomieszczeniem dość niewielkim, a dzięki kilku prostym trikom, możemy sprawić, że będzie jednocześnie wyjątkowo modne i funkcjonalne.

W ostatnich latach ogromną popularnością cieszy się umieszczanie płytek ceramicznych lub kamiennych jedynie na fragmentach ścian w łazience (np. do ich połowy). Resztę pomieszczenia zaleca się pomalować farbą winylową, lateksową lub mieszaną, albo wykończyć innymi, mniej kosztownymi materiałami. Taki zabieg pozwala nie tylko na zaoszczędzenie pewnej sumy, ale również na stworzenie zupełnie wyjątkowej, urozmaiconej aranżacji. W przypadku ścian coraz częściej wykorzystuje się też fototapety laminowane lub dekoracyjne panele szklane. Taka ozdoba doda wrażenia nowoczesności i wprowadzi bardziej indywidualny charakter do każdego wnętrza.

Od dłuższego czasu prawdziwym trendem jest funkcjonalny minimalizm, który powinien zostać doceniony zwłaszcza przez właścicieli mniejszych powierzchni. Zanim zakupimy urządzenia sanitarne i meble, powinniśmy rozrysować ich położenie tak, aby występowały we właściwych odległościach od siebie. Warto pamiętać, że dla sedesu należy przeznaczyć ok. 80 x 85 cm. odległości, przed umywalką musi być minimum 65 x 100 cm. wolnego miejsca, a przed wanną – 70 x 100 cm. Przestrzeganie tych zasad zdecydowanie ułatwi planowanie układu łazienki. Przy bardzo małej powierzchni, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie prysznic. Kiedy mamy do dyspozycji większą przestrzeń, można postawić na praktyczne połączenie wanny z prysznicem.

Trwałe i dopasowane meble

Kolejną kwestią są szafki i półki, których nie może zabraknąć w żadnym funkcjonalnym wnętrzu. W tym celu wybierzmy sklep meblowy, w którym dostępne są praktyczne komplety łazienkowe. Dzięki temu unikniemy problemów z dopasowaniem do siebie umywalki, zlewu i szafek. Wszystko będzie w tym samym stylu i kolorystyce, co pozwoli na uzyskanie efektu spójności i doskonałej harmonii. Materiał, z którego będzie wykonane wyposażenie, musi być odporny na zarysowania, uszkodzenia i wilgoć. Oprócz tego, w łazience niezbędny jest kaloryfer. Przy niewielkim metrażu najlepszym rozwiązaniem okazują się grzejniki drabinkowe, które służą jednocześnie za wieszak na ręczniki.

Paso
Meble łazienkowe PASO | fot.: domtech24.com

W żadnym wnętrzu – małym i dużym – nie powinno zabraknąć dużego lustra. Właściwie dobrane, może w znaczący sposób zmienić percepcję pomieszczenia, sprawiając, że wyda się zdecydowanie większe i jaśniejsze. Można umieścić je nad umywalką albo rozciągnąć na długości całej ściany. Istotne miejsce na liście łazienkowych niezbędników zajmuje też odpowiednie oświetlenie. W jego skład musi wchodzić zarówno lampa sufitowa, najlepiej w postaci klasycznego plafonu, niezajmującego zbyt wiele miejsca, jak i niewielkie reflektory lub lampki LED nad samym lustrem. Coraz częściej umieszcza się również ozdobne lampki w okolicy wanny lub prysznica, które tworzą przyjemny klimat domowego SPA.


Materiał partnera zewnętrznego