Bezpieczny zakup mieszkania. 4 ważne wskazówki

0
1363
Umowa zakup mieszkania
Czwartą kwestią, już po sprawdzeniu dokumentów i stanu technicznego, jest dokładne przestudiowanie umowy. | fot.: fotolia.com, 185581252 | autor: goodluz

Szukanie mieszkania nie należy do łatwych zadań. Chyba że mamy ogromne szczęście i od razu trafimy na lokum swoich marzeń. Jednak nawet w takiej sytuacji warto zachować czujność. Oto kilka podpowiedzi, które usprawnią proces bezpiecznego zakupu mieszkania, zarówno deweloperskiego, jak i tego z rynku wtórnego.

Na samym początku należy określić swoje możliwości finansowe. Chodzi nie tylko o zdolność kredytową, ale również o wzięcie pod uwagę kosztów dodatkowych (notariusz, pośrednik itd.). Po drugie, jeżeli bierzemy pod uwagę mieszkania od dewelopera, koniecznie sprawdźmy wiarygodność danej firmy. Wszelkie szumnie reklamowane „tanie mieszkania we Wrocławiu”, czy jakimikolwiek innym mieście, musimy traktować z pewną rozwagą. Nie warto dać się skusić reklamowymi hasłami. Zamiast tego, sprawdźmy, czy firma deweloperska posiada m.in. odpis z KRS (krajowego rejestru sądowego), pozwolenie na budowę, akt, który potwierdza prawa do gruntu, a także zaświadczenia z Urzędu Skarbowego zatwierdzające, że deweloper nie ma żadnych zaległych opłat.

Tylko w taki sposób upewnimy się, że mamy do czynienia z uczciwym sprzedawcą. W przypadku rynku wtórnego jest nieco inaczej. Tutaj pozostaje nam wypytanie dotychczasowego właściciela i ewentualnie organu zarządzającego budynkiem (spółdzielni, wspólnoty), o historię danego lokum, przyczynę sprzedaży, przeprowadzone dotychczas remonty i ich powody, sąsiadów. Oprócz tego warto wymagać okazania aktu notarialnego i odpisu z księgi wieczystej, aby upewnić się, że mieszkanie należy do sprzedających je osób, oraz zaświadczenia o tym, że nikt inny nie jest w nim zameldowany. Inne dokumenty, które dobrze jest sprawdzić, to zaświadczenia od dostawców mediów oraz ze wspólnoty mieszkaniowej. Potwierdzisz w ten sposób, że dotychczasowi właściciele nie zalegają z opłatami.

Dobra umowa to podstawa!

Gdy już upewnimy się, że sprzedający są godni zaufania, sprawdźmy stan techniczny mieszkania. W przypadku lokum deweloperskiego będzie to możliwe po zakończeniu budowy, za to mieszkanie z rynku wtórnego oglądamy jeszcze przed zakupem. Na oględziny dobrze jest zabrać ze sobą fachowca, np. inspektora budowlanego albo znajomą osobę znającą się na budownictwie. Warto przeznaczyć na to przynajmniej godzinę, aby upewnić się, że w mieszkaniu nie występują żadne zacieki, uciążliwe usterki, lub inne niedociągnięcia.

Czwartą kwestią, już po sprawdzeniu dokumentów i stanu technicznego, jest dokładne przestudiowanie umowy. W przypadku nowego lokum pierwszym krokiem będzie podpisanie umowy deweloperskiej u notariusza. W dokumencie muszą znaleźć się m.in. informacje o samej nieruchomości, termin oddania do użytku, wysokość zaliczki, oraz transze wypłacane w miarę kolejnych etapów budowy. W przypadku mieszkania z rynku wtórnego koniecznie należy sporządzić umowę przedwstępną, poświadczoną przez notariusza. W ten sposób zabezpieczysz się na wypadek komplikacji. Później wystarczy podpisać ostateczną umowę, złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej i wreszcie – odebrać nowe mieszkanie.


Materiał partnera zewnętrznego